پایگاه اطلاع رسانی پنی سیلین

جستجو

تماس باما

شرکت آویژه پردازان آبادان تلفن تماس
09376425072
پست الکترونیک
info@avizhehpardaz.com

آمار سایت

بازدید امروز: 349
بازدید روز قبل: 617
بازدید کلی سایت: 2902679
تعداد کاربران فعال: 245

چه کسانی در فضای مجازی با داعش مبارزه می‌کنند؟

روزنامه «نيويورک تايمز» در مطلبي به موضوع مبارزه با داعش در فضاي مجازي پرداخته و مي نويسد از ماه ها پيش، گروه هاي هکري مختلفي در تلاش براي بستن حساب هاي کاربري برآمده اند که تروريست هاي داعش از آن ها براي انجام تبليغات خود استفاده مي کنند، اما پس از وقوع حملات تروريستي اخير در پاريس، اين تلاش ها در شبکه اجتماعي «توئيتر» شکل جدي تري به خود گرفته است. 

هشتگ هاي #OpParis و #OpISIS به عموم کاربران اجازه مي دهد، شاهد اين تلاش ها باشند که به نظر مي رسد، در حال نتيجه دادن نيز هستند. شناخته ترين گروه فعال در اين عرصه، گروه هکرهاي «گمنام» (Anonymous) است که اعلام کرده از زمان وقوع حملات پاريس تاکنون، به بسته شدن 20 هزار حساب کاربري مرتبط در توئيتر کمک کرده است.

با وجود اين، برخي کارشناسان هشدار مي دهند که در مواردي، حساب هاي کاربري که صاحبان آن ها تنها عرب زبان بوده و يا متعلق به روزنامه نگاران عربي بوده که ارتباطي با داعش ندارند، هدف قرار گرفته و قرباني شده اند. اين در شرايطي که گروه هکري مذکور، در 23 نوامبر آغاز حمله گسترده خود به هر حساب کاربري که طرفدار داعش باشد را اعلام کرد.

اين گروه همچنين يک ليست مفصل از اقداماتي که افراد عادي مي توانند عليه داعش انجام دهند را نيز تهيه کرده است که شامل ارسال نام هزاران حساب کاربري مشکوک، به کار بستن ابزاري براي جست و جوي کليدواژه هاي مشخص مرتبط با داعش در شبکه هاي اجتماعي و نيز استفاده از يک ربات براي گزارش دادن فعاليت هاي اينچنيني در توئيتر است.

استراتژي جست و جوي کليدواژه ها، راهبردي است که به اعتقاد اين هکرها، مي تواند جلوي عضوگيري داعش در شبکه هاي اجتماعي را بگيرد؛ اما اين راهبرد از سوي ديگر مي تواند بحث برانگيز نيز جلوه گر شود. در ماه مارس، تلاش هاي فعالان عرصه امنيت سايبري براي بستن بيش از 20 هزار حساب کاربري مربوط به هواداران داعش، ناخواسته سبب هدف قرار گرفتن برخي سازمان هاي خبري و روزنامه نگاران شد.

روز دوشنبه گذشته نيز افراد عضو گروه GhostSec، يکي از شاخه هاي گروه «گمنام» که وظيفه انجام اقدامات پيچيده تر همچون نفوذ به شبکه هاي پيام رساني داعش را بر عهده دارد، نسبت به هدف قرار گرفتن همه توئيت هاي منتشره به زبان عربي هشدار داد.

گروه هاي ديگري نيز با انگيزه ها و وابستگي هاي متفاوت وجود دارند که از تاکتيک هاي متفاوتي استفاده کرده و از نظر ايدئولوژيک نيز با هکرهاي «گمنام» اختلاف دارند. اصطکاک ها ميان اين گروه ها و اختلافات آن ها با يکديگر، گاه در عرصه عمومي نيز قابل مشاهده است.

به عنوان مثال، گروه موسوم به Ghost Security Group که مدعي است با فراهم کردن گزارش هاي اطلاعاتي، به دولت ها در مبارزه با داعش کمک مي کند، با GhostSec.org متفاوت است و نبايد با آن اشتباه گرفته شود؛ افزون بر اين، همه مشارکت کنندگان در مجموعه فعاليت هاي گروه «گمنام» نيز از اقدامات اين گروه حمايت نمي کنند.

لاورنس هوسيک، از مقامات ارشد مؤسسه تحقيقات سياست خارجي براي مطالعه ترويسم، مي گويد خطر اصلي تاکتيک جست و جوي کليدواژه ها، قطع دسترسي کاربراني است که خود مشغول مطالعه روي داعش هستند. در واقع، اين افراد اخبار و صفحات مربوط به داعش را دنبال مي کنند، اما حامي آن نيستند، بلکه براي اهداف تحقيقاتي و اطلاعاتي اين کار را انجام مي دهند. 

مسائل ديگري نيز در اين عرصه وجود دارد؛ از جمله اينکه گروه هکري «گمنام» گاه اطلاعاتي نادرست را تهيه کرده و انتشار مي دهد. افزون بر اين، داعش نشان داده که خود را با اين روند جديد منطبق کرده و به سرعت، حساب هاي کاربري جديد را جايگزين قبلي ها مي کند. 

تاکنون، توئيتر بر خلاف فيسبوک رأساً اقدام به بستن صفحاتي که وابسته به تروريست ها هستند، نکرده است. بر همين اساس، بيرون کردن داعش از فيسبوک، وظيفه اي بسيار دشوار است. بر اساس گزارش مؤسسه بروکينگز، در فاصله ماه هاي سپتامبر تا دسامبر سال گذشته ميلادي، دست کم 46 هزار هوادار فعال داعش در توئيتر حضور داشته اند. بر اساس داده هاي جغرافيايي، فعال ترين اين کاربران در عربستان سعودي، سوريه، عراق و آمريکا بوده اند. به اين ترتيب، هرچند مبارزه با داعش در فضاي مجازي با شدت ادامه دارد، اما تا رسيدن به نتيجه، راهي دشوار در پيش روي قرار دارد. 

rolex replica watches replica rolex watches replica tag heuer watches